Díky penězům z tříkrálových kasiček se lidé v nouzi odrazí ode dna
17. srpna 2020 Aktuálně

Díky penězům z tříkrálových kasiček se lidé v nouzi odrazí ode dna

Opatření proti šíření nákazy covid-19 poznamenala letošní rok snad ve všech směrech. Není divu, že se odrazila i v příbězích lidí, kteří čerpali podporu z Tříkrálové sbírky. Podobně jako v minulých letech vykoledované peníze často pomáhají v početných, ale obvykle neúplných rodinách s omezenými příjmy, kterým umožní překlenout nejhorší období.

Peníze z tříkrálových kasiček letos ulevily starostem maminky tří dětí, která kvůli zavření škol musela nastoupit na ošetřování a přišla o práci. „Nemohla si dovolit zůstat bez příjmu, a jakmile to šlo, rychle si našla nové zaměstnání, ale aby do něj mohla nastoupit, potřebovala zaplatit vstupní prohlídku u lékaře a potravinářský průkaz. Nezbývalo jí ani na nákup pomůcek pro syna, který od září nastupuje na učiliště,“ líčí vedoucí Občanské poradny Pelhřimov a Charitní záchranné sítě Jana Horáková, která u adeptů na tříkrálovou pomoc provádí sociální šetření.

O práci přišla také další matka samoživitelka, která na jaře musela zůstat doma se čtyřmi potomky. Když její patnáctiletá dcera potřebovala nové brýle, nebylo kam sáhnout.

„Obě ženy spolupracují s charitním centrem pro rodinu KLÍČ a dostávají materiální pomoc z Charitní záchranné sítě, takže jejich situaci dobře známe. A protože na ni měla značný vliv i pandemie, mohly si zažádat také o podporu ze Sbírky pro Česko, která je na tyto případy určena a pomohla jim uhradit zase jiné nezbytné náklady,“ doplňuje vedoucí.

Děti nesmí hladovět

Když se v životě rodiny sejdou exekuce, zdravotní problémy, úraz a ztráta zaměstnání, mají se rodiče tří dětí co ohánět, aby vše ustáli. S pomocí daru z Tříkrálové sbírky, který uhradil měsíční výdaje za školní obědy, družinu, dojíždění do školy a pečivo na svačiny, se to naštěstí povedlo.

I další příklad pomoci ukazuje, že Tříkrálová sbírka pomáhá nejčastěji tam, kde by strádaly děti. Na Charitní záchrannou síť se obrátila matka tří dětí na rodičovské dovolené, které bývalý partner neplatil výživné. To by samo o sobě mohl být dostatečně závažný důvod pro to, aby žena charitních služeb využívala dlouhodobě. Ona však o pomoc požádala teprve v situaci, kdy se musela postarat ještě o tříměsíční dítě své sestry, která skončila v nemocnici, a neměla miminku za co koupit Sunar.

Lidé se občas ocitají v situaci, kdy jim z problémů pomůže i nevelká částka, pokud ji dostanou rychle. Řádově pouhé stokoruny ušetřily hladovění také muže, který kvůli protinákazovým opatřením zůstal bez dávek déle, než počítal. Zásoby Charitní záchranné sítě lidem v nouzi sice přilepší, ale nezachrání je, když nemají ani na chleba. Právě obyčejný a taky o něco trvanlivější toustový chléb do zásoby pánovi zaplatily pracovnice Charity z příspěvků do tříkrálových pokladniček.

„Ne vždy se na nás potřební obrátí sami. O některých se dozvídáme od pracovnic sociálního odboru městského úřadu a někdy nás kontaktuje FOKUS Vysočina, který se stará o lidi s duševním onemocněním. Tak tomu bylo i v následujícím případě,“ předeslala Jana Horáková.

Zbydou-li člověku z invalidního důchodu a příspěvku na bydlení po zaplacení všech poplatků a léků měsíčně sotva tři tisíce, těžko si udělá rezervu na nečekané výdaje, které si vyžádá třeba rozbité naslouchátko. Nebýt Tříkrálové sbírky, musela by žena čekat celý rok, než bude moci u pojišťovny uplatnit nárok na nové.

Příspěvky dobrosrdečných lidí do Tříkrálové sbírky umožňují potřebným z našeho regionu rychle vyřešit akutní problém, aby nezabředli do ještě větších potíží. Děkujeme, že nám pomáháte pomáhat!

Bc. Dominika Dufková

fundraiser, PR pracovnice
Tel.: 604 222 024 E-mail: _kBtV9jqVX~zV-.j4fBFO1.7~bGkO1p